Niedziela powołań - dekanat krotoszyński
21 października 2024

Autor:

AC

W 29. niedzielę zwykłą udaliśmy się na spotkanie z Wami do parafii dekanatu krotoszyńskiego.  Początek naszej niedzieli powołaniowej przeżywaliśmy już w sobotę 19 października w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. W trakcie spotkania mogliśmy lepiej się poznać poprzez integrację i liturgię. W trakcie spotkania swoją konferencję wygłosił o. Łukasz Zawidzki z kolei świadectwem swojego powołania podzielił się kl. Kamil.


Po spotkaniu w domu parafialnym stworzyliśmy wspólnotę modlitwy w Eucharystii wraz z przybyłymi ministrantami oraz parafianami. Mszy świętej przewodniczył ks. prał. dr Aleksander Gendera - proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, którą koncelebrowali księża wikariusze oraz o. Łukasz, który wygłosił homilię.


Po modlitwie mieliśmy okazję do spotkania przy wspólnym stole.


Pragniemy serdecznie podziękować ks. Proboszczowi Aleksandrowi, kapłanom posługującym w parafii oraz parafianom za przyjęcie naszej wspólnoty i umożliwienie spotkania. Polecamy także sprawę powołań z dekanatu krotoszyńskiego naszej modlitwie.


Na następny dzień nasi bracia udali się parafii dekanatu krotoszyńskiego, aby wygłaszać swoje świadectwa powołań:


  1. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie
  2. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie
  3. św. Marii Magdaleny w Krotoszynie
  4. św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie
  5. św. Mikołaja w Benicach
  6. św. Izydora w Biadkach
  7. św. Wojciecha w Kobiernie,
  8. Świętej Trójcy w Lutogniewie
  9. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie,
  10. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyganowie.


Ponadto w niedzielne popołudnie wzięliśmy udział w turnieju charytatywnym grając w piłkę nożną w drużynie "Księży i kleryków".


Galeria zdjęć:




OSTATNIE WPISY

Autor: MN 4 kwietnia 2025
W dniach 25-30 marca przeżywaliśmy nasze rekolekcje wielkopostne, które poprowadził dla nas ks. Jakub Szcześniak - ojciec duchowny w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Tematem rekolekcji było sumienie: "Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym..." (Rz 9, 1). Codziennie opierając się na podanych wcześniej przez ks. Jakuba tekstach biblijnych omawialiśmy różne rodzaje sumień. Ponadto rekolekcjonista wskazywał na metody, które można wykorzystać do tego, żeby na co dzień bardziej żyć Słowem Bożym oraz wykorzystywał podczas konferencji przykłady z życia kapłańskiego, do którego się przygotowujemy... Pan Bóg nigdy nie rezygnuje z nikogo. - zaznaczył ks. Jakub oraz Pismo Święte jest twoim modlitewnikiem. -wspomniał w innym momencie Pod koniec rekolekcji mieliśmy również okazję odbyć konferencję dialogowaną, a więc mogliśmy zadać rekolekcjoniście pytania, coś dopowiedzieć, bądź też podzielić się pewną uwagą z naszej strony jeśli chodzi o rekolekcje. Dziękujemy serdecznie ks. Jakubowi Szcześniakowi za to, że do nas przybył, aby poprowadzić dla nas ten czas skupienia, zatrzymania oraz wyciszenia przed miesiącami pełnymi zajęć, nauki, wyjazdów i różnych innych wydarzeń. Pamiętajmy o ks. Jakubie w modlitwie i prośmy, aby zawsze był wierny natchnieniom Ducha Świętego. Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne
Autor: MN 1 kwietnia 2025
Po zakończeniu rekolekcji wielkopostnych, w niedzielę 29 marca przeżywaliśmy akolitat naszych braci z kursu IV. Z tej okazji do naszej wspólnoty seminaryjnej przybyli ich rodziny oraz bliscy, a także JE bp Grzegorz Balcerek, który udzielił naszym braciom posługi akolitatu. Posługę przyjęło dwóch kleryków - oboje pochodzący z archidiecezji poznańskiej. Dzień ten rozpoczęliśmy uroczystą jutrznią, która zakończyła czas naszych rekolekcji wielkopostnych. Liturgii tej przewodniczył nasz rektor - ks. dr Jan Frąckowiak. Uroczysta Eucharystia z udzieleniem posługi akolitatu rozpoczęła się o godzinie 11.00 w naszej seminaryjnej kaplicy. Podczas homilii bp Grzegorz poruszył temat syna marnotrawnego oraz dodał, że w Ewangelii wg św. Łukasza możemy znaleźć również inne sytuacje opisane jedynie w tej Ewangelii, chociażby pocałunek, którym Judasz zdradził Jezusa, co w okresie Wielkiego Postu również warto rozważyć oraz zauważyć, że Jezus zawsze stara się do końca, aby uratować człowieka. Celebrans wspomniał również o formowaniu się posługi akolitatu w Kościele na przestrzeni czasu... "Akolici mają być sługami Eucharystii". - zaznaczył homilista Po zakończonej modlitwie, udaliśmy się na refektarz, aby wspólnie spożyć posiłek. Dziękujemy JE bp Grzegorzowi Balcerkowi za udzielenie posługi akolitatu naszym braciom z kursu IV. Pamiętajmy również o nowo ustanowionych akolitach i módlmy się, aby zawsze z pokorą i odpowiedzialnością pełnili służbę powierzoną im w Kościele. Zdjęcia za: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu .
Autor: MN 20 marca 2025
Dzień po naszym pobycie w Kaliszu na uroczystości ku czci św. Józefa gościliśmy w naszej wspólnocie seminaryjnej ks. kan. Romana Kłobusa - proboszcza parafii pw. św. Tekli w Dobrzycy, dziekana dekanatu dobrzyckiego, który jest jednocześnie opiekunem praktyk naszego diakona Jakuba Daleckiego. Ks. Roman celebrował Eucharystię wraz z naszymi moderatorami , a podczas homilii zaznaczył, że pomimo odmiennych sygnałów, które daje dzisiejszy świat, ludzie czekają na księży. Wspomniał też o tym, że nie czekają na jakichkolwiek, ale dobrych księży, po czym wyjaśnił, co to oznacza. Dodał też, że kapłan ma kochać swoich parafian, gdyż ludzie to wyczują, bo potrzebują kochających kapłanów, którzy będą im towarzyszyli i będą blisko nich... "Miłość jest obecnością" - podkreślił ks. Roman. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się na refektarz, gdzie spożyliśmy uroczystą kolację i podziękowaliśmy ks. Romanowi za podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami na temat kapłaństwa. Dziękujemy ks. Romanowi za przybycie i podzielenie się z nami słowem, a także za okazane świadectwo życia kapłańskiego. Pamiętajmy w modlitwie o naszym gościu i całej wspólnocie parafialnej w Dobrzycy, której przewodniczy.
Więcej wpisów